Quantcast
Channel: Viskas apie gėles
Viewing all articles
Browse latest Browse all 819

Stambiažiedžių raganių dauginimo būdai

$
0
0

DAUGINIMO BŪDAI
Stambiažiedžių raganių sėklų beveik, nes jų žiedadulkės nedaigios. Todėl jų žiedus reikia apdulkinti laukinių raganių (C. viticella, C. vitalba, C. fargesi) žiedadulkėmis. Jas gėlininkai mėgėjai gali auginti savo soduose. Kartais ir neapdulkinus užsimezga sėklos, jei netoliese auga laukinės raganės. Dulkinti reikia jau pirmuosius žiedus, kad iki šalnų spėtų subręsti sėklos. (Jos bręsta 3-4 mėnesius.) Subrendusios sėklos greit nubyra, todėl reikia jas laiku nuimti ir stratifikuoti; pavasarį pasėti į dėžutę. Po 3 mėnesių sėklos pradeda dygti (sudygsta per 18-20 mėnesių). Iš sėklų išaugę augalai motininio augalo savybių neturi dauguma jų būna menkaverčiai, ir tik dalis – vertingi.

Dauginti sėklomis yra labai sudėtingas ir mėgėjams sunkiai prieinamas darbas. Tuo užsiima mokslininkai selekcininkai. Paprastai stambiažiedės raganės dauginamos vegetatyviniu būdu – atlankomis, kero dalijimu, auginiais ir skiepijimu.

Atlankomis dauginant, rudenį prie pat krūmo iškasamas 15 cm gylio griovelis, į kurį prilenkiamas stiebas ir apkasamas. Augalo viršūnėlė su žiedkočiais nupjaunama ir netoli kiekvieno bamblio stiebas sužeidžiamas (įpjaunamas, įbrėžiamas ir pan.), nes sužeistoje vietoje susidaro kalius, po to išauga šaknys. Pavasarį iš stiebo akučių išauga ūgliai, kurie (nors ne visi) iki rudens įsišaknija.

Kartais rudenį prilenktas stiebas per žiemą supuva; tai priklauso nuo klimatinių sąlygų ir veislės savybių. Todél geriausia augalą prilenkti pavasarį: į griovelį paguldomas pernykštis, per žiemą gerai išsilaikęs (pridengtas) stiebas. Vienas bamblys smaigu pritvirtinamas griovelio dugne ir apkasamas, kitas paliekamas virš žemės ir taip kartojama, kol pasodinamas visas stiebas

Taip apkasti bambliai įsišaknis, o likusieji virš žemės augs ir žydės. Galima ir visą stiebą apkasti žemėmis tada bus daugiau ūglių, bet nežydės. Atlankas reikia laistyti, kad žemė visada būtų drėgna. Iki rudens jos įsišaknija. Įsišaknijusius augalus iškasti ir persodinti geriausia kitą pavasarį, nes jauni augalai geriau žiemoja kartu su dauginamu keru.

Kero dalijimu dauginama pavasarį. Keras atsargiai kad kuo mažiausiai būtų pažeidžiamas, iškasamas, aštriu peiliu supjaustomas taip, kad kiekvienoje dalyje būtų bent po vieną daigelį su šaknimis. Tokį sodinuką (jei reikia ir kelis) galima atpjauti ir neišraunant kero. Pjūviai pabarstomi medžio anglies milteliais. Pasodintos raganės paprastai žydi tais pačiais metais.

The post Stambiažiedžių raganių dauginimo būdai appeared first on Viskas apie gėles.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 819