Quantcast
Channel: Viskas apie gėles
Viewing all articles
Browse latest Browse all 819

Liliputinis kaktusas, apsidengęs baltais dygliukais

$
0
0

Liliputinis kaktusas, apsidengęs baltais dygliukais. Žiedai gelsvai raudoni. Visų liliputinių kaktusų auginimo sąlygos vienodos. Žiemą šie aukštikalnių augalai mėgsta šviesą, vėsą ir absoliučią sausrą, vasarą – gryną orą, gausų laistymą. Žemė turi būti normali su smėlio priemaiša.

Nė viena kaktusų gentis neturi tokių įvairių formų ir spalvotų dyglių, kaip mamiliarijos. Daugelio rūšių žiedai smulkūs (1,5-2 cm), išsidėstę vainiku viršūnėje, tik Kalifornijos ir kai kurių meksikietiškųjų mamiliarijų žiedai išauga labai dideli ir įvairių spalvų. Nelepūs.

Šioje gentyje yra apie 250 rūšių, kurių dauguma ilgainiui išauga į didžiules gražias kolonijas. Šias rūšis reikia sodinti į plačius dubenėlius. Ypatingai patrauklios mamiliarijos žiemą, kai visai netikėtai tarp spenelių pavidalo ataugėlių pasirodo ryškiai raudonos uogos. Sėklos bręsta nepastebimai, ir tik prinokęs vaisius staiga išsprūsta į paviršių. Mamiliarijos mėgsta žiemoti šviesioje, sausoje, vėsioje (8-10°C) vietoje. Vasarą joms reikia daug saulės; laistyti, atsižvelgiant į išdžiūvimo laipsnį.
Kamuolėliai, apsidengę švelniu šilkiniu baltu pūku, iš kurio kyšo gelsvai rudi dygliukai-kabliukai. Žydi smulkiais baltais žiedais.

Kamuolėliai su mažomis, trumpomis spenelių pavidalo ataugėlėmis, tankiai apsidengę baltais dygliukais. Centriniai dygliai rudi, aštrūs. Žiedai išsidėstę vainiku, ryškiai raudonos spalvos.

Stori cilindriukai, tankiais baltais dygliukais. Centriniai dygliai juodi, smailūs. Žiedai raudoni, juostuoti. Gerai auga, jei į žemės mišinį pridedama kalkių.

Šviesiai žali, labai ilgais, storų spenelių pavidalo, gelsvokais dygliukais. Žiedai dideli, ryškiai geltoni. Saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Šį kaktusą vieną pirmųjų puola erkutės.

Daugelyje šalių, jų tarpe ir Tarybų Sąjungoje, pirma rašoma žmogaus pavardė, o paskui – vardas. Taip yra ir augmenijos pasaulyje: pirma rašomas genties, paskui rūšies pavadinimas. Tokią nomenklatūrą įvedė prieš 200 metų

Kiekvienoje šalyje tėvyniniai augalai, taip pat ir dauguma introdukuotų augalų, vadinami nacionaline kalba. Lotyniškus pavadinimus vartoja tik botanikos specialistai.

Tačiau kaktusai vadinami tik lotyniškai, t.y. Tokiais. pavadinimais, kokiais juos pažymėjo autorius, pirmą kartą aprašęs vieną ar kitą gentį. Pagal veikiantį tarptautinį susitarimą pirmiausia rašomi lotyniški pavadinimai, paskui smulkesnį aprašymą duomenis galima pateikti bet kuria kita kalba.

Bandymai sukurti pilną kaktusų nomenklatūrą kitomis kalbomis nepavyko: liaudiškus pavadinimus teturi vienas kitas kaktusas, pavyzdžiui, ,,Nakties karalienė“ ,,Vyskupo kepurė“. Todėl kaktusininkams belieka susipažinti su lotyniškais bent jau kolekcijoje esančių kaktusų pavadinimais.

Kiekvieną augalą botanikai vadina dviem vardais: pirmasis rodo gentį (genus), antrasis rūšį (species). Imkime, pavyzdžiui, Rebutia senilis. Iš šio pavadinimo suprantame, kad kaktusas priklauso genčiai, pavadintai prancūzų kaktusininko Rebiu (Rebut) vardu. Šiai genčiai priklauso daug gausiai žydinčių, aukštai kalnuose augančių rūšių. Rūšies pavadinimą senilis (senasis) šis kaktusas gavo dėl savo tankių, baltų dyglių. Genties pavadinimas visuomet rašomas didžiąją raide, net ir tuo atveju, jei jis kildinamas ne iš pavardės. Rūšies pavadinimas rašomas mažąja raide.

Rūšis gali turėti keletą atmainų ir veislių. Pavyzdžiui, turime kaktusą, kurio pavadinimas. Šis pavadinimas kalba apie skiauterėtąją atmainos fcrmą cristatą, taip pavadintą ją aprašiusiojo botaniko Fridricho vardu. Rūšies pavadinimas yra kilęs iš laivų savininko Michanovičiaus (mihanovichii) pavardės ir rodo gentį, kuriai būdingas pliko puodelio formos žiedas (gymnos – nuogas, plikas, calycium puodelis). Šalia rūšies pavadinimo visada sutrumpintai rašoma moksliškai aprašiusio augalą autoriaus pavardė.

Pavyzdžiui, Parodia mutabilis Backbg. (Backeberg). Rūšies pavadinimas iš esmės nesikeičia. Tačiau tuo atveju, jei keičiasi genties pavadinimas, motyvuotai priskiriant rūšį prie kitos, jau žinomos genties, tai šio pavadinimo keitėjas, įrašydamas sutrumpintą rūšies pavadinimo autoriaus pavardę skliausteliuose, prirašo dar ir savo pavardę. Pavyzdžiui, pavadinimas. sako, kad pirmasis augalą pavadino botanikas Verdermanas, priskyręs ji genčiai, kurią Bakebergas vėliau priskyrė naujai genčiai parodija (Parodia).

Genties, rūšies ir veislės pavadinimai gali būti kildinami iš žmonių pavardžių – rebucija (Rebutia), iš vietovardžių – bolivianus (iš Bolívijos), iš augalų savybių gimnokaliciumas (Gymnocalycium) ir t. t.

The post Liliputinis kaktusas, apsidengęs baltais dygliukais appeared first on Viskas apie gėles.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 819