Quantcast
Channel: Viskas apie gėles
Viewing all articles
Browse latest Browse all 819

Aliejinė moringa (Moringa oleifera) – Indijos botaninis perlas

$
0
0
Aliejinė moringa (Moringa oleifera) - Indijos ir Bangladešo Himalajų kalnų papėdėje yra botaninis perlas, kuris garsėja ypatingomis maistinėmis ir gydomosiomis savybėmis.



Aliejinė moringa (Moringa oleifera) – Indijos botaninis perlas

2023-04-28

Aliejinė moringa (Moringa oleifera) – Indijos ir Bangladešo Himalajų kalnų papėdėje yra botaninis perlas, kuris garsėja ypatingomis maistinėmis ir gydomosiomis savybėmis.

Aliejinė moringos medis, kilęs iš šilto ir drėgno Pietų Azijos klimato, pasižymi neprilygstamu gebėjimu prisitaikyti, todėl jį galima auginti daugybėje pasaulio regionų, jei tik jis apsaugotas nuo kandaus žiemos šalčio ir šaltos gamtos rūstybės. Pasinaudokite šių gamtos stebuklų teikiamais malonumais ir įgykite žinių, reikalingų medžiui auginti ištisus metus – ir visa tai galite daryti jaukiai įsitaisę namuose. Stulbinamai sparčiai augantis 4-5 metrų per metus medis yra vienas sparčiausiai augančių medžių. Norėdami maksimaliai išnaudoti visą augimo sezoną, moringas sodinkite pavasario mėnesiais.

Dėl savo ištvermingo kūno sudėjimo ir polinkio prisitaikyti, moringos medis, kai jau auga, nereikalauja daug priežiūros, ypač jei auginamas šiltoje, ištisus metus lauke. Tačiau tiems sodininkams, kurie gyvena ne tokiuose svetinguose kraštuose, būtinybė perkelti į patalpą esant nepalankioms sąlygoms gali tapti keblia užduotimi. Laimei, ši atspari rūšis puikiai auga erdviame inde, jei jo skersmuo yra ne mažesnis kaip 70 cm.

Moringa – sparčiai auganti lapuočių medžių rūšis, kurios šaknys siekia žaliuojančias Indijos ir Bangladešo žemes, yra gamtos atsparumo įrodymas. Šis medis nepalaužiamas sausros akivaizdoje, jis ištvermingas ir atkaklus, neatsparus svilinančiam karščiui, kuris gali pakilti iki stulbinančių 48 laipsnių.

Aliejinė moringa (Moringa oleifera) - Indijos ir Bangladešo Himalajų kalnų papėdėje yra botaninis perlas, kuris garsėja ypatingomis maistinėmis ir gydomosiomis savybėmis.

Kiek šviesos reikia moringoms?

Spindulingi saulės spinduliai yra pagrindinis moringos medžio auginimo komponentas. Šviesi, saulės nutvieksta buveinė, kurioje saulės spinduliai skverbiasi didžiąją dienos dalį, yra optimali aplinka šiems medžiams klestėti. Kai trūksta šviesos, šių botaninių stebuklų augimas gali būti apsunkintas, o jų potencialas sužlugdytas.

Kokios dirvos reikia moringai?

Moringos medis, botanikos stebuklas, įrodė, kad gali augti įvairiuose dirvožemiuose, net pačiuose skurdžiausiuose. Tačiau kai Moringa auga gerai drenuojamose smėlingose dirvose, jos lapai ir šakos kyla į dangų, o jų gyvybingumas yra tiesiog stebuklingas. Deja, ši atkakli rūšis nėra atspari šaknų puvinio keliamiems pavojams, todėl ji negali klestėti pernelyg suslėgtoje ar drėgmės prisotintoje dirvoje.

Ar būtinas laistymas moringai?

Vanduo, gyvybės eliksyras, yra būtinas Moringa augalui klestėti. Tačiau reikia būti atsargiems ir užtikrinti, kad dirva išliktų nuolat drėgna, bet nepermirktų. Šiai žaliuojančiai rūšiai vandens perteklius yra tolygus pavojui. Tačiau subrendę augalai yra nepaprastai atsparūs sausrai, o jų pradedamiems augalams reikia pastovesnio drėkinimo, kad jie sparčiai augtų. Retas, bet gilus laistymas yra veiksmingesnis nei dažnas ir seklus. Toks yra šio brangaus ištekliaus gyvybingumas ir subtili pusiausvyra, kurios reikia tiems, kuriems pavesta jį paskirstyti.

Kokia optimali temperatūra moringoms?

Optimalios temperatūros ir drėgmės sąlygos, kad atspari Moringa gerai augtų, buvo išsamiai ištirtos. Tyrimai parodė, kad šiam botanikos stebuklui augti ir vystytis palankiausia 25-35 laipsnių temperatūra. Tačiau net ir esant ekstremalioms oro sąlygoms, kai temperatūra pakyla iki 48 laipsnių, Moringa augalas gali ištverti ir klestėti, jei jis yra strategiškai patogioje vietoje, popietiniame pavėsyje. Kita vertus, Moringos augalas nėra atsparus šaltoms temperatūroms, nors gali ištverti ir nedideles šalnas.

Kokių trąšų reikia moringai?

Auginimo menas reikalauja gero dirvožemio ir sėklų simbiozės supratimo. Tokia išmintis diktuoja, kad sodinant reikia praturtinti dirvą kompostu – tikru gyvybės eliksyru, kuris suteikia augimui reikalingų maistinių medžiagų. Ir štai, galingam Moringa medžiui, botanikos pavyzdžiui, reikia švelnaus universalių trąšų prisilietimo, kad jis galėtų kilti aukštyn. Tačiau tvirtai įleidus šaknis į žemę, šiam botaniniam milžinui nebereikia jokių papildomų trąšų, išskyrus nuolatinį komposto ar mėšlo įpylimą viršutiniam dirvožemio sluoksniui maitinti.

Kiek veislių turi moringos?

Moringų šeimoje yra daugybė 13 unikalių rūšių, kurių kiekviena pasižymi neprilygstama maistine ir vaistine verte. Tačiau, nors šios rūšys turi neapsakomą potencialą, tik Moringa oleifera yra plačiai paplitusi už savo vietinių regionų ribų.

Kaip geriausia genėti moringą?

Dėl genėjimo meno moringa augalas klesti energingai ir gausiai. Ištikimai laikantis šio sodininkystės metodo, skatinamas vešlių lapų augimas ir kartu neleidžiama medžiui užaugti į aukštį. Dėl nekontroliuojamo moringos augalo augimo lapai būna skurdūs, o žydėjimas – pavienis, tik šakų galuose, ir tai trukdo nuimti derlių. Nuolat genint, moringa gali pasigirti gausybe lapų, žiedų, ankščių, sėklų ir valgomų šaknų.

Kaip verta dauginti moringas?

Moringos dauginimo menas yra subtilus procesas, reikalaujantis tikslumo ir kantrybės. Nors galima naudoti ir kambarinius, ir lauko auginius, tačiau pirmieji triumfuoja pagal sėkmės rodiklį. Pasirinkus auginius, o ne sėklas, galima užsitikrinti identišką motininio medžio kopiją su visomis pageidaujamomis savybėmis. Be to, šis metodas pagreitina auginimo procesą, todėl nuo augalo pjūvio iki žiedo pereinama vos per aštuonis mėnesius.

Turint vikrias rankas ir akylą akį, galima lengvai dauginti lauke. Gamtos sąlygos gali būti sudėtingos, tačiau kantrybės ir atsidavimo dėka galima pasiekti sėkmės. Šilti saulės spinduliai ir turtingas žemės dirvožemis sudaro puikias sąlygas augti ir vystytis. Įgudęs sodininkas turi gerai išmanyti dauginimo procesą ir labai gerbti gamtos pasaulį. Laikydamiesi šių principų, galite užauginti gausų sodą ir skinti savo darbo vaisius.

Žydinčio moringos medžio dauginimas reikalauja subtilaus ir tikslaus proceso. Pirmiausia pasirinkite tvirtą, ne mažesnio kaip keliu cm skersmens ir ne ilgesnį kaip 180 cm ilgio augalo pjūvį. Nupjaukite didžiąją dalį lapų nuo pjūvio, kad paskatintumėte optimalų augimą. Tada iškaskite nemažą 90 cm skersmens ir gylio duobę. Rūpestingai ir atidžiai įkaskite pjūvį į žemę ir užpildykite maistingųjų medžiagų turinčiu smėlio, dirvožemio ir kompostuoto mėšlo ar kitų trąšų mišiniu. Laistykite augalą tol, kol pasirodys naujo augimo požymių, tada lėtai laistykite, kad neperdžiūtų.

Dauginimas yra subtilus ir sudėtingas procesas, reikalaujantis didžiausio dėmesio ir rūpestingumo. Kruopščiai planuojant ir įdėmiai žiūrint, savo namuose galima užauginti vešlios žalumos oazę. Sėkmės raktas – pasirinkti tinkamus egzempliorius, sudaryti jiems idealias auginimo sąlygas ir rūpestingai juos puoselėti. Kantrybės ir atkaklumo dėka galima įminti kambarinio dauginimo paslaptis ir džiaugtis savo žydinčio kambarinio sodo grožiu. Kai moringos augalai aklimatizuosis ir subręs, kruopščiai paruoškite juos persodinti į vietą, kurioje gausu saulės. Prieš sodindami į naujus namus, būtinai juos užgrūdinkite, kad jie galėtų klestėti ir vešėti lauke.

Moringa augalas, gamtos stebuklas, nesunkiai pražysta nuo kuklios sėklų pradžios. Šios sėklos, neturinčios jokio ramybės periodo, geriausiai auga, kai sėjamos iškart po derliaus nuėmimo. Norint užtikrinti optimalų daigumą, geriausia naudoti šviežias sėklas, kurios išskirtinį gyvybingumą gali išlaikyti iki metų.

Išaušus rytui negalima nesižavėti spindinčiomis Moringa sėklomis, kurios geriausiai tinka sėti tiesiai į sodą. Jų persodinimo užduotis išlieka herakliškas žygdarbis dėl bauginančios ilgos augalo šaknies. Reikėtų iškasti 30 cm ir pločio duobę, kruopščiai išpurenti dirvą ir paruošti ją sėkloms. Į duobutę labai kruopščiai ir preciziškai reikia įberti komposto ir dirvožemio, o po to į kiekvieną duobutę pasėti 3-5 sėklas, vos 2 cm atstumu viena nuo kitos ir gylyje. Dirva turi būti švelniai padengta ir gausiai palaistyta. Dirva turi būti nuolat drėgna, bet ne per daug apsemta. Daigams pradėjus dygti, reikia įžvalgiai žiūrėti ir išretinti silpnesnius augalus, paliekant tik pačius sveikiausius ir perspektyviausius.

Tiems, kurie nori auginti daigus patalpoje ir apsaugoti juos nuo žiaurių vėjo, temperatūros svyravimų ir plėšrių laukinių gyvūnų, būtina naudoti nemažo gylio indą. Prieš sodindami sėklas per naktį pamirkykite vandenyje, kad pagreitintumėte dygimo procesą. Vėliau gilų indą pripilkite sėkloms dygti tinkamo dirvožemio mišinio ir užkaskite sėklas poros cm gylyje. Paviršių sutankinkite dirvožemio sluoksniu ir tinkamai sudrėkinkite.

Daiginimas pagreitėja, nes daigai sudygsta tik po trijų dienų. Prieš persodinant augalą į lauką, jį reikia užgrūdinti. Labai svarbu parinkti saulės apšviestą vietą, o duobutę būtina iškasti didesnę už daigų šaknų kamuoliuką. Tada reikia atsargiai įstatyti daigą į angą, užtikrinant, kad šaknies kamuoliuko viršus būtų lygus dirvos linijai. Tuštumą reikia užpildyti dirvožemio, smėlio ir komposto mišiniu, o po to protingai ir lengvai palaistyti augalą. Bet kokia kaina reikia vengti perteklinio laistymo.

Moringų persodinimo patarimai

Moringos, išskirtinio botaninio pavyzdžio, auginimo ir perkėlimo menas reikalauja tam tikro meistriškumo. Jei augalas negali augti atogrąžų ar subtropikų klimatui tinkamoje aplinkoje, jis turi būti auginamas tik konteineryje. Tačiau šis apribojimas suteikia unikalų pranašumą, nes prižiūrėtojas gali Moringa augalą atšiauriais žiemos mėnesiais perkelti į patalpą ir apsaugoti jį nuo šaltos temperatūros.

Jauniems sodinukams sparčiai augant, negilių 15-18 cm vazonėlių nepakanka, kad juose tilptų besiplečianti šaknų sistema. Todėl būtina suteikti pakankamai erdvės jų augimui ir perkelti juos į erdvų 70 cm ar didesnį indą, kuris galėtų tinkamai pasitarnauti kaip prieglobstis didingajai moringai. Sodininkystės ir daržininkystės specialistas turi būti labai apdairus ir įžvalgus, persodindamas daigus, kol jie dar neįleido šaknų, kad šis procesas netaptų sunkia ir sudėtinga užduotimi.

Per vasaros karščius žiemojantys lauko moringų medeliai nereikalauja daug dėmesio ir priežiūros. Tačiau tiems, kurie medelius puoselėja vazonuose, būtinas kitoks požiūris. Reikia pasirūpinti, kad šie subtilūs augalai būtų įnešti į patalpą dar gerokai iki pirmųjų šalnų, ir užtikrinti, kad žiemos mėnesiais jie būtų šiltoje, saulės apšviestoje vietoje.

Kokios ligos ir kenkėjai puola moringas?

Moringos augalas, kurio atsparumas paneigia jo subtilią išvaizdą, tvirtai kovoja su daugybe kenkėjų ir ligų. Tačiau net ir šis įspūdingas botanikos stebuklas gali tapti klastingo termitų puolimo auka. Nebijokite, nes laukia sprendimas. Ryžtingas sodininkas gali veiksmingai atremti termitų grėsmę, jei medžio pagrindą apsups stiprinančiu grioviu iš ricinmedžio lapų, raudonmedžio drožlių, tefrozijos lapų arba persiškojo alyvmedžio lapų. Deja, budrumas turi tęstis, nes tikra armija kirmėlių, pjautuvinių kirmėlių, stiebinių pjūklelių, amarų ir vaisinių muselių tyko užpulti nesaugomą moringą.

Didingi moringos medžiai, garsėjantys atsparumu, sparčiu augimu ir nepriekaištinga prigimtimi, yra tikras gamtos stiprybės įrodymas. Tačiau, kaip ir visais kitais atvejais, norint pastebėti kartais pasitaikančius spąstus, reikia įžvalgios akies.

Klastinga šaknų puvinio liga grėsmingai gresia kadaise gyvybingam moringos medžiui – rykštė, kuri niokoja negailestingai greitai. Dėl netinkamo dirvožemio drenažo, neatitinkančio minimalaus vieno colio per valandą reikalavimo, medis tampa bejėgis prieš smarkaus lietaus potvynį ir nuskęsta per kelias dienas. Deja, įsivyravus šaknų puviniui, išsigelbėjimas yra tik trumpalaikė viltis, todėl vienintelė viltis yra prevencinė dirvos drenažo priemonė medžio pradžioje.

Tarp sodininkus kamuojančių pavojų šaknų puvinys yra didžiausia grėsmė klestinčiai augmenijai. Tačiau šio grėsmingo priešininko šešėlyje slepiasi subtilesnis, tačiau ne mažiau grėsmingas priešas – vaisių ir (arba) šakelių puvinys. Šis klastingas grybas sukelia šiurpią metamorfozę, kadaise gyvybingas sėklų ankštis ir šakeles paversdamas liguistai rusvu atspalviu. Tačiau nebijokite, nes vaistas yra ranka pasiekiamas. Vario pagrindo fungicidas padės apsisaugoti nuo šios ligos ir išsaugos jūsų brangių augalų gyvybingumą.

Retai pasitaikanti liga – vėžys – gali pasireikšti ant moringų kamienų ir šakų. Pastebėjus šią ligą, primenančią atvirą medžio žaizdą, būtina išpjauti visas pažeistas šakas ar galūnes. Be to, jei vėžys vis dėlto pasireiškė, labai svarbu drėgnuoju metų laiku Moringa medžių per daug negenėti, kad bakterijos neplistų į kitas medžio vietas.

The post Aliejinė moringa (Moringa oleifera) – Indijos botaninis perlas appeared first on Viskas apie gėles.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 819