Quantcast
Channel: Viskas apie gėles
Viewing all articles
Browse latest Browse all 819

Katlėjos (Cattleya) priežiūra, auginimo vadovas

$
0
0
Katlėjos orchidėjos garsėja nuostabiai gražiais ir kvapniais žiedais, todėl jas mėgsta ir patyrę, ir pradedantieji sodininkai.



Katlėjos (Cattleya) priežiūra, auginimo vadovas

2023-10-08

Katlėjos orchidėjos garsėja nuostabiai gražiais ir kvapniais žiedais, todėl jas mėgsta ir patyrę, ir pradedantieji sodininkai.

Šiems subtiliems ir egzotiškiems augalams reikia ypatingos priežiūros ir dėmesio, todėl daugelis žmonių vengia juos auginti. Tačiau, turėdami tinkamų žinių ir rūpestį, ir jūs galite auginti gražias Katlėjos orchidėjas savo namuose. Šiame vadove aptarsime viską – nuo tinkamo vazonų mišinio ir laistymo grafiko pasirinkimo iki orchidėjų tręšimo ir genėjimo. Sužinosite, kaip sudaryti idealias auginimo sąlygas savo Katlėjos orchidėjoms ir kaip spręsti dažniausiai pasitaikančias problemas. Nesvarbu, ar esate patyręs orchidėjų entuziastas, ar tik pradedate, skaitykite mūsų išsamų gražių Katlėjos orchidėjų auginimo vadovą.

Katlėjos orchidėjos garsėja nuostabiai gražiais ir kvapniais žiedais, todėl jas mėgsta ir patyrę, ir pradedantieji sodininkai.

1. Įvadas apie Katlėjos orchidėjas ir jų unikalų grožį

Katlėjos orchidėjos, garsėjančios nuostabiais ir ryškiais žiedais, yra tikras malonumas kiekvienam orchidėjų entuziastui. Kilusios iš Centrinės ir Pietų Amerikos, šios orchidėjos šimtmečius žavėjo žmones savo nepakartojamu grožiu ir elegancija. Dėl savo didelių, efektingų žiedų ir svaiginančio kvapo katlėjos dažnai vadinamos “orchidėjų karalienėmis”.

Vienas iš labiausiai žavinčių Katlėjos orchidėjų aspektų yra jų spalvų ir raštų įvairovė. Šios orchidėjos pasižymi įvairiais atspalviais – nuo ryškių rožinės, violetinės ir raudonos iki švelnių pastelinių ir net grynos baltos spalvos – ir gali be vargo pagyvinti bet kokią erdvę. Kiekviena gėlė yra šedevras, pasižymintis sudėtingais raštais ir ženklais, kurie jų ir taip užburiančiam grožiui suteikia gilumo ir charakterio.

Katlėjos orchidėjos pasižymi ne tik vizualiniu patrauklumu, bet ir kerinčiu kvapu, kuris pripildo orą žavingu aromatu. Kai kurios veislės turi saldų, citrusinių vaisių kvapą, o kitos skleidžia intensyvesnį ir aštresnį aromatą. Dėl šio užburiančio kvapo katlėjos tapo populiariu pasirinkimu parfumerijoje, taip pat siekiant suteikti elegancijos gėlių kompozicijoms.

Katlėjos orchidėjų auginimas gali būti naudinga patirtis tiek patyrusiems sodininkams, tiek pradedantiesiems. Nors šioms orchidėjoms reikia tam tikros specialios priežiūros, jos gali klestėti ir žydėti, jei joms skirsite pakankamai dėmesio ir jas puoselėsite. Šiame vadove pasinersime į žavų Katlėjos orchidėjų pasaulį, nagrinėsime įvairius jų priežiūros, dauginimo ir priežiūros aspektus.

Nesvarbu, ar esate aistringas orchidėjų kolekcininkas, ar tiesiog norite savo namus papildyti natūralaus grožio akcentu, šiame vadove rasite vertingų įžvalgų ir praktinių patarimų, padėsiančių sėkmingai auginti Katlėjos orchidėjas ir mėgautis jų grožiu. Pasiruoškite leistis į atradimų kelionę ir pasinerkite į užburiantį šių nuostabių gėlių pasaulį.

2. Suprasti idealias Katlėjos orchidėjų auginimo sąlygas

Katlėjos orchidėjoms, garsėjančioms ryškiais ir įspūdingais žiedais, reikalingos specifinės auginimo sąlygos, kad jos vešėtų ir augintų nuostabius žiedus. Norint sėkmingai auginti šias nuostabias orchidėjas savo erdvėje, labai svarbu suprasti šias idealias sąlygas.

Pirmiausia Katlėjos orchidėjoms patinka ryški, netiesioginė šviesa. Jos puikiai auga aplinkoje, kurioje yra pakankamai natūralios šviesos, tačiau tiesioginiai saulės spinduliai gali nudeginti jų švelnius lapus ir žiedlapius. Dažnai idealiai tinka vieta prie į rytus ar vakarus orientuoto lango, nes taip užtikrinamas tinkamas šviesos intensyvumo balansas.

Temperatūra yra dar vienas labai svarbus veiksnys, lemiantis sėkmingą Katlėjos orchidėjų augimą. Šiems atogrąžų augalams labiau patinka 70-85 laipsnių Farenheito (21-29 laipsnių Celsijaus) temperatūra dieną ir šiek tiek žemesnė temperatūra naktį. Norint palaikyti pastovią temperatūrą šiame diapazone, labai svarbu palaikyti sveiką augimą ir skatinti stiprų žydėjimą.

Rūpinantis Katlėjos orchidėjomis taip pat labai svarbu atsižvelgti į drėgmę. Šie augalai puikiai auga aplinkoje, kurioje drėgmės lygis yra aukštas, pageidautina 50-70 %. Kad tai pasiektumėte, galite naudoti oro drėkintuvą arba pastatyti orchidėjas ant akmenukų padėklo, pripildyto vandens, kad oras aplink jas būtų drėgnesnis. Reguliarus lapų miglinimas taip pat gali padėti sukurti drėgną mikroklimatą.

Katlėjos orchidėjoms labai svarbi tinkama oro cirkuliacija, kad jos nesusirgtų grybelinėmis ligomis. Nors joms reikia geros oro apykaitos, svarbu vengti skersvėjų ar šalto oro, nes jos jautrios temperatūros svyravimams.

Kalbant apie auginimą vazonuose, Katlėjos orchidėjoms labiau tinka gerai drenuojama terpė, kurioje oras cirkuliuoja aplink jų šaknis. Paprastai naudojamas orchidėjų žievės, sphagnum samanų ir perlito mišinys, kuris užtikrina idealią vandens sulaikymo ir drenažo pusiausvyrą. Kad augalas būtų sveikas, rekomenduojama jį persodinti kas vienerius ar dvejus metus arba kai substratas suyra.

Suprasdami ir užtikrindami idealias auginimo sąlygas Katlėjos orchidėjoms, galite mėgautis šių nuostabių gėlių grožiu ir elegancija savo namuose ar sode. Tinkamai prižiūrint ir skiriant dėmesį, Katlėjos orchidėjos apdovanos jus kvapą gniaužiančiais žiedais, todėl visos jūsų pastangos bus vertos dėmesio.

3. Tinkamos terpės Katlėjos orchidėjoms parinkimas

Sėkmingam Katlėjos orchidėjų augimui ir žydėjimui labai svarbu pasirinkti tinkamą vazoninę terpę. Šioms nuostabiosioms orchidėjoms keliami specifiniai reikalavimai, kurių būtina laikytis, kad būtų užtikrinta jų sveikata ir gyvybingumas.

Viena iš populiariausių Katlėjos orchidėjų vazonėlių terpių yra žievės, spagnum samanų ir perlito mišinys. Šis derinys užtikrina puikų drenažą ir aeraciją, todėl šaknys gali kvėpuoti ir efektyviai įsisavinti maistines medžiagas. Žievė suteikia stabilumo ir struktūros, o sphagnum samanos sulaiko drėgmę ir skatina šaknų augimą. Perlitas suteikia papildomos aeracijos ir padeda išvengti pernelyg didelio vazono terpės suspaudimo.

Dar vienas Katlėjos orchidėjų sodinimo į vazonus variantas – kokosų lukštų drožlių, medžio anglies ir perlito mišinys. Kokosų lukštų drožlės yra tvari žievės alternatyva ir suteikia panašią naudą drenažo ir aeracijos požiūriu. Medžio anglis padeda absorbuoti toksinus ir neleidžia vazonų terpei tapti pernelyg prisotintai. Perlitas, kaip minėta anksčiau, padeda vėdinti ir apsaugo nuo suspaudimo.

Renkantis vazoninę terpę būtina atsižvelgti į konkrečius Katlėjos orchidėjos poreikius. Reikėtų atsižvelgti į tokius veiksnius, kaip augalo dydis, jo šaknų sistema ir klimatas, kuriame jis bus auginamas. Taip pat svarbu prisiminti, kad Katlėjos orchidėjos mėgsta šiek tiek išdžiūti tarp laistymų, todėl labai svarbu naudoti vazoninę terpę, kuri užtikrina gerą drenažą.

Eksperimentavimas su skirtingomis vazoninėmis terpėmis ir jų pritaikymas pagal poreikį yra dalis Katlėjos orchidėjų priežiūros kelio. Pasirinkę tinkamą terpę, savo orchidėjai užtikrinsite idealias augimo sąlygas, todėl ji žydės ryškiais žiedais, o augalas bus sveikas ir klestintis.

4. Tinkami Katlėjos orchidėjų laistymo būdai

Katlėjos orchidėjų sveikatai ir grožiui užtikrinti labai svarbus tinkamas laistymo būdas. Šioms gyvybingoms ir stulbinančioms gėlėms reikia subtilios drėgmės pusiausvyros, kad jos klestėtų.

Pirmiausia svarbu suprasti, kad per gausus laistymas gali pakenkti jūsų orchidėjoms. Katlėjos yra epifitinės orchidėjos, t. y. natūraliai auga ant medžių savo gimtojoje aplinkoje. Dėl to jos prisitaikiusios gauti protarpinius kritulius ir turi puikias drenažo galimybes.

Norint atkartoti natūralią jų aplinką, geriausia Katlėjos orchidėjas laistyti kruopščiai, bet retai. Aktyvaus augimo sezono metu stenkitės jas laistyti kartą per savaitę, o ramybės periodu laistymo dažnumą sumažinkite iki kas dviejų-trijų savaičių. Tai leidžia šaknims šiek tiek išdžiūti tarp laistymų, todėl išvengsite šaknų puvimo pavojaus.

Laistant labai svarbu užtikrinti pakankamą drenažą, kad būtų išvengta užliejimo vandeniu. Tai galite pasiekti naudodami gerai drenuojantį specialiai orchidėjoms skirtą vazonų mišinį. Tokį mišinį paprastai sudaro tokios medžiagos kaip žievė, sphagnum samanos ir perlitas, kurios skatina gerą oro srautą ir neleidžia vandeniui kauptis aplink šaknis.

Laistant geriausia visą vazoną panardinti į kambario temperatūros vandens dubenį. Leiskite orchidėjai mirkti apie 15-20 minučių, kad vanduo pasiektų šaknis. Po to ištraukite vazoną iš vandens ir leiskite vandens pertekliui visiškai nutekėti.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad Katlėjos orchidėjos turi pseudobulbus, kurie veikia kaip vandens kaupimo organai. Ramybės periodu šie pseudobulbai susitraukia ir susiraukšlėja, o tai rodo, kad orchidėjai reikia mažiau vandens. Ir atvirkščiai, išsiplėtę ir tvirti pseudobulbai reiškia, kad orchidėja yra gerai sudrėkinta.

Be to, naudinga stebėti drėgmės lygį aplink Katlėjos orchidėjas. Šie atogrąžų augalai gerai auga vidutinio arba didelio drėgnumo aplinkoje. Drėgmę galite padidinti naudodami oro drėkintuvą, prie orchidėjų padėję padėklą su vandeniu arba sugrupavę jas kartu su kitais augalais, kad sukurtumėte mikroklimatą.

Apibendrinant galima teigti, kad tinkamas Katlėjos orchidėjų laistymo būdas – kruopštus, bet retas laistymas, puikus drenažas ir pseudobulbų būklės stebėjimas. Laikydamiesi šių rekomendacijų galite užtikrinti, kad orchidėjos gaus optimalų drėgmės kiekį, todėl žydės ryškiai ir gausiai.

5. Tinkamo šviesos kiekio užtikrinimas sveikam katlėjos augimui

Kad Katlėjos orchidėjos augtų sveikai, labai svarbu užtikrinti tinkamą šviesos kiekį. Šios nuostabios gėlės klesti ryškioje netiesioginėje šviesoje, imituojančioje jų natūralią buveinę atogrąžų regionuose Centrinėje ir Pietų Amerikoje.

Geriausia, jei Katlėjos orchidėjas auginsite prie lango, pro kurį patenka filtruota saulės šviesa, arba investuokite į specialiai orchidėjoms skirtas auginimo lempas. Į rytus arba vakarus orientuoti langai paprastai būna idealūs, nes juose užtikrinamas tinkamas šviesos intensyvumo ir trukmės balansas. Nestatykite orchidėjų tiesioginiuose saulės spinduliuose, nes tai gali nudeginti jų švelnius lapus ir žiedus.

Jei natūralios šviesos nepakanka, ją papildykite dirbtiniu apšvietimu. Tarp orchidėjų auginimo entuziastų populiarios LED lempos, nes jos skleidžia tinkamo spektro šviesą optimaliam augimui. Šviestuvus pastatykite maždaug 12 cm virš orchidėjų ir pasirūpinkite, kad jie degtų maždaug 12-14 valandų per parą, kad imituotų natūralų dienos šviesos ciklą.

Svarbu reguliariai stebėti apšvietimo sąlygas, nes jos gali kisti ištisus metus. Vasaros mėnesiais, kai saulė būna stipresnė, gali tekti orchidėjas šiek tiek pavėsinti, kad jos negautų per daug tiesioginės šviesos. Kita vertus, žiemą, kai saulės šviesa silpnesnė, orchidėjas gali tekti perkelti arčiau lango arba padidinti dirbtinio apšvietimo trukmę.

Stebėkite savo orchidėjų lapus, kad nustatytumėte, ar jos gauna reikiamą šviesos kiekį. Sveiki lapai turėtų būti ryškaus žalio atspalvio. Jei lapai atrodo gelsvi arba ant jų atsiranda tamsių dėmių, tai gali reikšti, kad jūsų orchidėja gauna per daug šviesos. Ir atvirkščiai, jei lapai tamsiai žali ir pailgi, tai gali reikšti, kad jūsų orchidėja negauna pakankamai šviesos.

Užtikrindami tinkamą šviesos kiekį, galite užtikrinti, kad jūsų Katlėjos orchidėjos klestės ir nuostabiai žydės. Nepamirškite išlaikyti pusiausvyros tarp natūralios ir dirbtinės šviesos, visus metus stebėkite apšvietimo sąlygas ir prireikus jas koreguokite, kad sukurtumėte optimalią aplinką šioms gražioms orchidėjoms klestėti.

6. Katlėjos orchidėjų temperatūros ir drėgmės reikalavimai

Katlėjos orchidėjoms, garsėjančioms nuostabiais ir ryškiais žiedais, reikia tam tikros temperatūros ir drėgmės sąlygų, kad jos klestėtų. Šios atogrąžų gražuolės kilusios iš šilto klimato regionų, todėl jų augimui ir bendrai sveikatai labai svarbu atkartoti jų natūralią buveinę.

Kalbant apie temperatūrą, Katlėjos orchidėjoms patinka dienos temperatūra nuo 70°F (21 °C) iki 85°F (29 °C). Jos gali pakęsti ir šiek tiek aukštesnę temperatūrą dieną, jei tik yra pakankamas drėgmės lygis. Tačiau svarbu vengti didelių temperatūros svyravimų, nes tai gali kelti stresą augalams ir paveikti jų žydėjimo potencialą.

Naktį katlėjos vertina nedidelį temperatūros sumažėjimą, geriausia, kai temperatūra yra nuo 55°F (13 °C) iki 65°F (18 °C). Toks kritimas imituoja natūralią aplinką ir skatina sveiką augimą. Norint užtikrinti, kad šios orchidėjos žydėtų, būtina užtikrinti pastovią temperatūrą.

Drėgmė yra labai svarbi Katlėjos orchidėjų priežiūrai. Šie augalai puikiai auga aplinkoje, kurioje drėgmės lygis svyruoja nuo 50 iki 70 %. Norint palaikyti reikiamą drėgmę, galima naudoti drėgmės padėkliuką, pripildytą vandens, netoliese pastatyti drėkintuvą arba reguliariai migdyti augalus. Svarbu atkreipti dėmesį, kad didelė drėgmė kartu su prasta oro cirkuliacija gali sukelti grybelines ar bakterines ligas, todėl labai svarbu rasti tinkamą pusiausvyrą.

Norėdami dar labiau padidinti drėgmės lygį, apsvarstykite galimybę sugrupuoti Katlėjos orchidėjas. Taip sukuriamas mikroklimatas, kuriame augalai kartu prisideda prie pageidaujamos drėgmės palaikymo ir teikia naudą vieni kitiems.

Norint sėkmingai prižiūrėti Katlėjos orchidėjas, labai svarbu stebėti temperatūrą ir drėgmės lygį auginimo vietoje. Investicija į termometrą ir higrometrą gali padėti stebėti sąlygas ir prireikus atlikti reikiamus pakeitimus.

Užtikrindami tinkamą temperatūrą ir drėgmę, galite sukurti optimalią aplinką, kad Katlėjos orchidėjos klestėtų ir džiugintų jus savo užburiančiais žiedais. Atminkite, kad svarbiausia – nuoseklumas, o tinkamai prižiūrėdami būsite apdovanoti šių nuostabių orchidėjų grožiu ir elegancija.

7. Tręšimo strategijos, skatinančios gyvybingą žydėjimą

Tręšimo strategijos atlieka lemiamą vaidmenį skatinant gyvybingus Katlėjos orchidėjų žiedus. Šioms nuostabiosioms gėlėms reikia subalansuoto ir specifinio maistinių medžiagų režimo, kad jos klestėtų ir išgautų būdingus ryškius ir spalvingus žiedus.

Pirmiausia svarbu suprasti skirtingus Katlėjos orchidėjos augimo ciklo etapus. Aktyvaus augimo etapo metu, kuris paprastai vyksta pavasarį ir vasarą, orchidėjai reikia didesnės azoto koncentracijos, kad būtų palaikomas lapų ir pseudobulbių vystymasis. Augalui rudenį ir žiemą pereinant į ramybės fazę, dėmesys sutelkiamas į žydėjimo skatinimą.

Renkantis trąšas Katlėjos orchidėjoms, geriausia rinktis subalansuotą specialiai orchidėjoms skirtą formulę. Aktyvaus augimo fazėje ieškokite trąšų su didesniu azoto kiekiu (pvz., santykiu 20-10-10), kad paskatintumėte sveiką lapijos vystymąsi. Žydėjimo fazės metu pereikite prie trąšų su didesniu fosforo kiekiu (pvz., 10-30-20 santykiu), kad paskatintumėte žiedų augimą.

Kitas svarbus aspektas, į kurį reikia atsižvelgti, yra tręšimo dažnumas. Paprastai Katlėjos orchidėjas aktyvaus augimo fazėje rekomenduojama tręšti kas dvi savaites. Tačiau labai svarbu atidžiai stebėti augalo reakciją, kad įsitikintumėte, jog nepertręšėte. Pertręšimo požymiai yra nudegusi ar pageltusi lapija ir sulėtėjęs augimas.

Be reguliaraus tręšimo, į priežiūros programą naudinga įtraukti ir lapų tręšimą. Tai reiškia, kad atskiestas trąšų tirpalas purškiamas tiesiai ant lapų, taip greitai papildant juos maistinėmis medžiagomis. Lapų tręšimas gali būti ypač veiksmingas siekiant užtikrinti, kad orchidėja gautų būtinų maistinių medžiagų aktyvaus augimo laikotarpiu arba tada, kai šaknys gali būti pažeistos.

Nepamirškite, kad tręšdami Katlėjos orchidėjas visada laikykitės gamintojo nurodymų. Pertręšimas gali pakenkti augalo sveikatai, todėl būtina laikytis atsargumo ir saiko. Įgyvendindami gerai subalansuotą tręšimo strategiją, galite paskatinti savo Katlėjos orchidėjas skleisti gyvybingus ir kvapą gniaužiančius žiedus, kurie sužavės kiekvieną orchidėjų entuziastą.

8. Katlėjos orchidėjų persodinimas ir dalijimas siekiant optimalaus augimo

Katlėjos orchidėjų persodinimas ir dalijimas yra labai svarbus žingsnis siekiant užtikrinti optimalų jų augimą ir sveikatą. Natūralu, kad orchidėjos ilgainiui išauga iš savo vazonų, todėl būtina jas persodinti, kad jos gautų šviežią auginimo terpę ir pakankamai vietos besiplečiančioms šaknims.

Kada reikėtų persodinti orchidėją “Katlėja”? Bendroji taisyklė – persodinti kas 1-2 metus arba pastebėjus tokius požymius, kaip perpildytos šaknys, sulėtėjęs augimas ar pablogėjusi bendra būklė. Geriausia pasirinkti laiką, kai augalas aktyviai nežydi, nes tai sumažins orchidėjai tenkantį stresą.

Norėdami pradėti persodinimo procesą, atsargiai išimkite orchidėją iš dabartinio vazono, stengdamiesi nepažeisti trapių šaknų. Švelniai nuskalaukite seną vazoninę terpę, stengdamiesi išpainioti susipainiojusias ar besisukančias šaknis. Tai puiki proga apžiūrėti, ar šaknys neturi puvinio ar ligos požymių. Sterilizuotais įrankiais nukirpkite nesveikas ar negyvas šaknis, kad išvengtumėte infekcijos plitimo.

Tada parinkite naują vazoną, kuris būtų šiek tiek didesnis už ankstesnįjį, kad būtų vietos augti. Užpildykite vazono dugną šviežios orchidėjų žievės sluoksniu arba tinkamu orchidėjų vazonams skirtu mišiniu. Įdėkite orchidėją į vazono vidurį, tolygiai paskirstydami jos šaknis ir užtikrindami, kad ji būtų tinkamame lygyje. Padėję orchidėją, atsargiai užpildykite likusią vietą vazono terpe, švelniai ją prispausdami, kad būtų stabilu.

Katlėjos orchidėjas galima dalyti persodinant, jei pastebėjote, kad augalas tapo per didelis ir perpildytas. Dalijant orchidėja padalijama į mažesnes dalis, kurių kiekviena turi savo šaknis ir augimo taškus (pseudobulbus). Taip užtikrinamas geresnis oro srautas ir maistinių medžiagų įsisavinimas, skatinamas sveikesnis augimas ir stipresni žiedai.

Norėdami padalyti Katlėja orchidėją, kruopščiai atskirkite sekcijas sterilizuotais įrankiais ir įsitikinkite, kad kiekvienoje sekcijoje yra bent trys sveiki pseudobulbai. Nupjaukite visas pažeistas ar negyvas šaknis ir persodinkite kiekvieną dalį į atskirą indą, atlikdami tuos pačius persodinimo veiksmus, kurie buvo minėti anksčiau.

Nepamirškite tinkamai prižiūrėti ir rūpintis persodintomis ar padalytomis Katlėjos orchidėjomis. Pastatykite jas tinkamoje vietoje, kurioje būtų ryški, netiesioginė šviesa, palaikykite tinkamą drėgmės lygį ir nuolat laistykite, bet neperlaistykite. Tinkamai persodinant ir dalijant jūsų Katlėjos orchidėjos klestės ir apdovanos jus nuostabiais žiedais bei sveiku augimu.

9. Dažniausi kenkėjai ir ligos, kuriomis serga Katlėjos orchidėjos, ir kaip su jomis kovoti

Katlėjos orchidėjos garsėja nuostabiu grožiu ir ryškiomis spalvomis, tačiau, kaip ir bet kuris kitas augalas, jos nėra apsaugotos nuo kenkėjų ir ligų. Kaip orchidėjų entuziastas, labai svarbu žinoti apie dažniausiai pasitaikančias problemas, kurios gali paveikti jūsų Katlėjos orchidėjas, ir kaip su jomis veiksmingai kovoti.

Vienas dažniausių kenkėjų, galinčių užkrėsti Katlėjos orchidėjas, yra amarai. Šie maži vabzdžiai minta augalų sultimis, pažeisdami lapus ir žiedus. Kovai su amarais galite naudoti insekticidinį muilą arba neemų aliejų. Paprasčiausiai purkškite pažeistas vietas, stengdamiesi padengti tiek viršutinį, tiek apatinį lapų paviršių. Jei reikia, gydymą kartokite, kol amarai bus sunaikinti.

Kitas kenkėjas, kuris gali kelti rūpesčių Katlėjos orchidėjoms, yra miltligės. Šie maži balti vabzdžiai dažnai būriais būna susitelkę ant lapų ir stiebų, čiulpia augalo sultis ir stabdo augimą. Norėdami atsikratyti miltligių, galite jas patepti vatos tamponu, suvilgytu alkoholiu, arba naudoti sodininkystės aliejaus purškalą. Nepamirškite apdoroti ne tik matomus kenkėjus, bet ir pasislėpusius lapų pažastyse ir po žiedlapiais.

Katlėjos orchidėjų augintojams nerimą kelia ir grybelinės ligos. Viena iš tokių ligų yra juodasis puvinys, kuriam būdingos juodos, vandeniu įmirkusios dėmės ant lapų ir pseudobulbių. Kad išvengtumėte juodojo puvinio, užtikrinkite tinkamą oro cirkuliaciją aplink augalus ir neperlaistykite. Jei orchidėja užsikrėtė, nedelsdami pašalinkite pažeistas dalis, o likusias sveikas vietas apdorokite fungicidais.

Kita grybelinė liga, kuria gali sirgti Katlėjos orchidėjos, yra miltligė. Ji pasireiškia kaip balta, miltuota medžiaga ant lapų ir žiedų. Norėdami kovoti su miltlige, pagerinkite oro cirkuliaciją ir sumažinkite drėgmę aplink augalus. Taip pat galite naudoti fungicidą, specialiai skirtą kovai su miltlige.

Reguliariai apžiūrėkite savo Katlėjos orchidėjas, ar nėra kenkėjų ar ligų požymių, nes tai labai svarbu norint išsaugoti jų sveikatą ir grožį. Nepamirškite imtis skubių veiksmų pasirodžius pirmiesiems bėdų požymiams, kad problemos neišplistų. Būdami budrūs ir turėdami žinių apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus ir ligas, galite užtikrinti, kad jūsų Katlėjos orchidėjos klestės ir toliau puoš jūsų erdvę nuostabiais žiedais.

10. Patarimai ir gudrybės, kaip išlaikyti Katlėjos orchidėjas žydinčias

Katlėjos orchidėjos savo ryškiais ir įspūdingais žiedais džiugina visus orchidėjų entuziastus. Kad jūsų Katlėjos orchidėjos klestėtų ir toliau stebintų savo grožiu, pateikiame keletą patarimų ir gudrybių, kurių reikėtų nepamiršti.

1. Užtikrinkite pakankamą apšvietimą: Katlėjos orchidėjos puikiai auga šviesioje, netiesioginėje šviesoje. Pastatykite jas prie lango su filtruota saulės šviesa arba naudokite dirbtines auginimo lempas, kad papildytumėte jų šviesos poreikį. Venkite tiesioginių saulės spindulių, nes jie gali nudeginti švelnius žiedlapius.

2. Palaikykite tinkamą drėgmę: Katlėjos mėgsta apie 50-70 proc. drėgmės. Drėgmę galite padidinti šalia orchidėjų pastatydami vandens pripildytą padėklą arba naudodami oro drėkintuvą. Reguliarus rūkymas taip pat gali padėti palaikyti norimą drėgmės lygį.

3. Laistykite protingai: Katlėjos orchidėjoms patinka, kai tarp laistymų šiek tiek išdžiūsta. Gerai jas palaistykite, kai vazonų mišinys jaučiasi sausas liečiant, užtikrindami gerą drenažą. Venkite perlaistyti, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Laistymo dažnumas priklauso nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, temperatūros, drėgmės ir vazono terpės.

4. Optimalus temperatūros intervalas: Katlėjos gerai auga esant 60-80 °F (15-27 °C) temperatūrai dieną ir šiek tiek žemesnei temperatūrai naktį. Venkite didelių temperatūros svyravimų ar skersvėjų.

5. Reguliariai tręškite: Katlėjos orchidėjoms naudinga reguliariai maitinti aktyvaus augimo fazėje. Naudokite subalansuotas orchidėjų trąšas ir laikykitės gamintojo nurodymų. Pertręšimas gali pakenkti šaknims, todėl labai svarbu užtikrinti tinkamą trąšų dozę.

6. Kai reikia, persodinkite: Katlėjos orchidėjas verta persodinti kas 1-2 metus arba kai vazonų mišinys pradeda byrėti ar sutankėja. Naudokite gerai drenuojantį orchidėjų mišinį, pavyzdžiui, žievės, perlito ir sphagnum samanų derinį.

7. Saugokitės kenkėjų ir ligų: Stebėkite savo Katlėjos orchidėjas, ar nėra kokių nors kenkėjų, pavyzdžiui, amarų, miltligių ar voratinklinių erkių, požymių. Reguliariai apžiūrėkite lapus, pseudobulbus ir šaknis, ar nėra kokių nors pakitimų. Aptikę kenkėjų, nedelsdami juos apdorokite tinkamais insekticidais arba natūraliomis priemonėmis.

Laikydamiesi šių patarimų ir gudrybių, sukursite puikią aplinką savo Katlėjos orchidėjoms klestėti. Tinkamai prižiūrimos, šios nuostabios orchidėjos apdovanos jus kvapą gniaužiančiais žiedais, suteikdamos grožio ir elegancijos jūsų namams ar sodui.

Tikimės, kad jums patiko mūsų išsamus Katlėjos orchidėjų priežiūros vadovas. Šios nuostabios gėlės garsėja ryškiomis spalvomis ir subtiliu grožiu, tačiau jas auginti gali būti šiek tiek sudėtinga. Naudodamiesi šiame straipsnyje pateiktais patarimais ir rekomendacijomis, turėsite visas priemones, kurių reikia norint sėkmingai auginti šiuos nuostabius augalus savo namuose. Apžvelgėme viską – nuo tinkamo vazonų mišinio pasirinkimo iki idealaus apšvietimo ir drėgmės užtikrinimo. O dabar imkitės įgyvendinti įgytas žinias, ir netrukus būsite apdovanoti nuostabia žydinčių Katlėjos orchidėjų ekspozicija, kuri visus privers aikčioti iš nuostabos. Sėkmingo auginimo!

——————————

The post Katlėjos (Cattleya) priežiūra, auginimo vadovas appeared first on Viskas apie gėles.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 819