Quantcast
Channel: Viskas apie gėles
Viewing all articles
Browse latest Browse all 819

Juodmedis (Diospyros) priežiūros ir auginimo vadovas.

$
0
0
Auginti savo vaisius - maloni ir naudinga patirtis, o vienas geriausių pasirinkimų - auginti Juodmedį.



Juodmedis (Diospyros) priežiūros ir auginimo vadovas.

2023-10-23

Auginti savo vaisius – maloni ir naudinga patirtis, o vienas geriausių pasirinkimų – auginti Juodmedį.

Juodmedis, paprastai vadinamas persimonu, yra gražus medis, duodantis saldžius ir sultingus vaisius. Tai ištvermingas augalas, kurį lengva auginti ir prižiūrėti. Tačiau daugelis sodininkų nesiryžta auginti šio vaisiaus, nes nežino, kaip jį tinkamai prižiūrėti. Todėl sukūrėme šį išsamų vadovą, kuris padės jums auginti ir prižiūrėti Juodmedį. Nuo sodinukų sodinimo iki vaisių skynimo – supažindinsime jus su kiekvienu proceso žingsniu. Taigi, nesvarbu, ar esate pradedantysis, ar patyręs sodininkas, skaitykite toliau ir sužinokite viską, ką reikia žinoti norint auginti ir prižiūrėti Juodmedį.

Auginti savo vaisius - maloni ir naudinga patirtis, o vienas geriausių pasirinkimų - auginti Juodmedį.

1. Įvadas apie Juodmedį ir jo veisles

Juodmedis, paprastai vadinamas persimonmedžiu, yra žavus ir universalus vaisius vedantis augalas, patraukęs sodininkų ir vaisių entuziastų dėmesį visame pasaulyje. Dėl ryškios lapijos ir gardžiai saldžių vaisių nenuostabu, kodėl vis daugiau žmonių renkasi Juodmedį kaip puikų sodo ar daržo priedą.

Juodmedis priklauso Ebenaceae šeimai ir apima daugybę rūšių, kurių kiekviena pasižymi unikaliomis savybėmis ir skoniu. Dažniausiai auginamos šios rūšys: Juodmedis kaki, Juodmedis virginiana ir Juodmedis lotus. Šios įvairios rūšys pasižymi įvairiais skoniais – nuo saldumo, primenančio medų, iki sodrių ir žemiškų atspalvių.

Juodmedis medžiai pasižymi įspūdinga išvaizda – jų blizgantys, tamsiai žali lapai rudenį virsta ryškiais oranžiniais ir raudonais atspalviais. Pavasarį pražystantys gražūs varpelio formos žiedai suteikia elegancijos bet kokiam kraštovaizdžiui.

Prižiūrint juodmedžius, labai svarbu suprasti specifinius kiekvienos veislės reikalavimus. Kai kurios rūšys gerai auga šiltesnio klimato zonose, o kitos gali ištverti šaltesnę temperatūrą. Tinkamos dirvos sąlygos, pakankamas saulės spindulių kiekis ir reguliarus laistymas yra esminiai veiksniai, užtikrinantys optimalų augimą ir vaisių derlių.

Šiame išsamiame vadove pasinersime į Juodmedžio pasaulį, išnagrinėsime jo savybes, auginimo būdus ir patarimus, kaip išlaikyti sveiką ir derlingą persimonmedį. Nesvarbu, ar esate patyręs sodininkas, ar pradedantysis, norintis pradėti naują sodininkystės nuotykį, šiame vadove rasite žinių ir priemonių, kaip sėkmingai auginti ir prižiūrėti Juodmedį nuo daigų iki saldžių vaisių. Taigi, pasinerkime ir atskleiskime šio nepaprasto medžio auginimo paslaptis ir mėgaukimės gausiu jo derliumi.

2. Juodmedžiui tinkamos vietos parinkimas

Juodmedžiui, paprastai vadinamam persimonmedžiu, labai svarbu parinkti tinkamą vietą, kad būtų užtikrintas sveikas jo augimas ir sėkmingas vaisių derlius. Šis gražus vaismedis gerai auga tam tikromis aplinkos sąlygomis, todėl idealios vietos jūsų sode suradimas labai prisidės prie bendros jo gerovės.

Pirmiausia Juodmedžiui reikia vietos, kurioje būtų daug saulės. Šiems medeliams reikia bent 6-8 valandų tiesioginių saulės spindulių kasdien, kad išvystytų stiprias, produktyvias šakas ir užaugintų gausybę saldžių vaisių. Ieškokite sode vietos, į kurią visą dieną patenka pakankamai saulės šviesos, ir įsitikinkite, kad nėra aukštų statinių ar medžių, metančių šešėlį ant pasirinktos vietos.

Juodmedis mėgsta gerai drenuojamą dirvožemį, kuriame gausu organinių medžiagų. Venkite vietovių su sunkia molinga dirva, nes ji linkusi sulaikyti vandenį, dėl to gali prasidėti šaknų puvinys ir kitos su drėgme susijusios problemos. Verčiau rinkitės priemolio arba smėlio dirvožemį, kuriame vanduo gali laisvai nutekėti. Į dirvožemį įmaišius komposto ar organinių medžiagų, pagerės jo derlingumas ir drenažo savybės, todėl bus sukurta optimali aplinka persimono medžio šaknims.

Be to, atsižvelkite į dirvožemio pH lygį. Persimonai gerai auga šiek tiek rūgščiame arba neutraliame dirvožemyje, kurio pH svyruoja nuo 6,0 iki 7,5. Atlikite dirvožemio tyrimą, kad nustatytumėte pasirinktos vietos pH lygį, ir atlikite reikiamus pakeitimus, pridėdami priedų, pavyzdžiui, sieros, kad sumažintumėte pH, arba kalkių, kad jį padidintumėte.

Klimato požiūriu Juodmedis paprastai yra lengvai prisitaikantis ir gali augti įvairiuose regionuose. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad persimonams geriausiai tinka vietovės, kuriose žiemos yra vidutinio sunkumo, o vasaros – ilgos ir karštos. Jiems reikia tam tikro skaičiaus vėsos valandų ramybės periodu, kad būtų užtikrintas tinkamas žydėjimas ir vaisių užmezgimas. Pasikonsultuokite su vietos žemės ūkio konsultavimo tarnyba arba kompetentingu medelynu, kad nustatytumėte, ar jūsų regiono klimatas tinkamas persimonams auginti.

Galiausiai atsižvelkite į Juodmedis erdvės reikalavimus. Šie medžiai gali užaugti iki 20-30 pėdų aukščio ir 15-20 pėdų pločio. Todėl pasirinkite vietą, kurioje medžiui būtų pakankamai vietos augti ir vystyti šakas, kad jis galėtų augti ir vystyti šakas be spūsčių ar kliūčių. Tinkamas atstumas taip pat užtikrins tinkamą oro cirkuliaciją, sumažins grybinių ligų riziką ir pagerins bendrą medžio sveikatą.

Kruopščiai parinkę tinkamą vietą savo Juodmedžio medžiui, padėsite pagrindą sėkmingam jo augimui ir gausiam vaisių derliui. Atsižvelkite į saulės šviesą, dirvožemį, pH lygį, klimatą ir vietos reikalavimus, ir būsite pakeliui į klestintį persimonmedį savo sode.

3. Dirvos paruošimas Juodmedžio sodinimui

Prieš sodinant Juodmedį labai svarbu tinkamai paruošti dirvą, kad užtikrintumėte optimalų augimą ir gausų derlių. Juodmedžiai, paprastai vadinami persimonais, yra atogrąžų vaismedžiai, kuriems augti reikalingos specifinės dirvožemio sąlygos.

Pirmiausia pasirinkite gerai drenuojančią dirvą, kurioje gausu organinių medžiagų. Tai suteiks augančiam medžiui būtinų maistinių medžiagų ir sulaikys drėgmę. Jei jūsų dirvožemis sunkus arba molingas, apsvarstykite galimybę pridėti komposto, durpių samanų arba gerai sudžiūvusio mėšlo, kad pagerintumėte jo struktūrą ir drenažą.

Toliau svarbu patikrinti dirvožemio pH lygį. Juodmedžiai paprastai mėgsta šiek tiek rūgščią arba neutralią dirvą, kurios pH svyruoja nuo 6,0 iki 7,5. Dirvožemio pH galima lengvai patikrinti naudojant dirvožemio testavimo rinkinį, kurį galima įsigyti daugelyje sodo centrų, arba siunčiant mėginį į vietinį žemės ūkio konsultavimo biurą.

Nustatę pH lygį, jei reikia, jį pakoreguokite. Jei dirvožemis yra per rūgštus, galite pridėti kalkių, kad padidintumėte pH. Kita vertus, jei dirvožemis yra per daug šarminis, pH sumažinti galima įberti sieros. Laikykitės ant produkto pakuotės pateiktų rekomenduojamų instrukcijų, kad būtų nustatytos tinkamos naudojimo normos.

Prieš sodinant taip pat patartina iš sodinimo vietos pašalinti piktžoles, akmenis ar šiukšles. Taip išvengsite konkurencijos dėl maisto medžiagų ir užtikrinsite, kad jauniems Juodmedis daigams būtų pakankamai vietos augti.

Apsvarstykite galimybę į dirvą įterpti organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto ar gerai perpuvusio mėšlo, kad dar labiau ją praturtintumėte ir pagerintumėte jos struktūrą. Taip sukursite maistingųjų medžiagų turtingą aplinką besivystančioms šaknims ir paskatinsite sveiką augimą.

Galiausiai pasirūpinkite, kad sodinimo vieta gautų pakankamai saulės šviesos. Juodmedžiams, kad jie gausiai derėtų, paprastai reikia, kad juos gausiai apšviestų saulė. Pasirinkite vietą, kurioje kasdien bent 6-8 valandas šviečia tiesioginiai saulės spinduliai.

Skirdami laiko tinkamai paruošti dirvą prieš sodindami Juodmedį, sukursite tvirtą pagrindą medžiui augti ir padidinsite sėkmingo derliaus tikimybę. Atlikite šiuos veiksmus ir netrukus galėsite mėgautis saldžiais ir skaniais savo darbo vaisiais.

4. Juodmedžio sodinukų sodinimas ir persodinimas

Juodmedžio sodinukų sodinimas ir persodinimas yra esminis žingsnis siekiant sėkmingai auginti šiuos vaismedžius. Nesvarbu, ar pradedate sodinti iš sėklų, ar įsigyjate jaunų sodinukų, tinkama priežiūra šiame etape padės pagrindą sveikam augimui ir gausiam derliui.

Pirmiausia pasirinkite Juodmedžio medeliui tinkamą vietą. Šie medžiai gerai auga saulėje, todėl sode ar sode raskite vietą, kurioje būtų pakankamai saulės šviesos. Dirvožemis turėtų būti gerai drenuojamas ir turtingas organinių medžiagų, kad būtų sudarytos optimalios sąlygos augti.

Sodindami Juodmedžio sodinukus iškaskite šiek tiek platesnę ir gilesnę duobę nei šaknų kamuolys. Atsargiai išimkite sodinuką iš konteinerio ar medelyno maišelio, saugokite, kad nepažeistumėte trapių šaknų. Jei sėklas sodinate tiesiogiai, įsitikinkite, kad jos yra tinkamai stratifikuotos ir paruoštos dygimui.

Į paruoštą duobutę įdėkite sodinuką arba sėklas, kad šaknų kamuolio viršus būtų lygus dirvos paviršiui arba šiek tiek virš jo. Užpilkite duobutę dirvožemiu, švelniai sutankindami jį aplink šaknis, kad neliktų oro kišenių. Kruopščiai palaistykite, kad dirva susigulėtų ir naujai pasodintas sodinukas būtų drėgnas.

Jei persodinate Juodmedis sodinukus iš vienos vietos į kitą, būkite ypač atsargūs, kad kuo mažiau pažeistumėte šaknis. Naujoje sodinimo vietoje iškaskite plačią ir gilią duobę, prieš tai atsargiai iškasdami aplink esamą sodinuko šaknų gniužulą. Pakelkite sodinuką nuo žemės, išsaugodami kuo didesnę nepažeistą šaknų sistemą.

Perkelkite sodinuką į paruoštą duobę, laikydamiesi tų pačių sodinimo instrukcijų, kaip ir sodindami naujus sodinukus. Labai svarbu persodintą sodinuką nedelsiant palaistyti, kad sumažėtų stresas ir būtų lengviau įsitvirtinti.

Pasodinus ar persodinus būtina reguliariai laistyti ir stebėti drėgmės lygį dirvožemyje. Juodmedžiai mėgsta nuolat drėgną, bet ne permirkusią aplinką, todėl atitinkamai sureguliuokite laistymo grafiką.

Be to, apsvarstykite galimybę aplink sodinuko pagrindą užberti organinio mulčio sluoksnį, kad išsaugotumėte drėgmę, slopintumėte piktžoles ir suteiktumėte izoliaciją šaknims. Tai taip pat prisidės prie bendros medžio sveikatos būklės jam augant.

Laikydamiesi šių sodinimo ir persodinimo rekomendacijų, suteiksite Juodmedžio sodinukams geriausią galimybę įsitvirtinti ir išaugti į vaisingus medžius. Nepamirškite ir toliau stebėti jų augimą, tinkamai prižiūrėti ir prireikus koreguoti auginimo praktiką, kad ateityje užtikrintumėte sėkmingą saldžių ir skanių vaisių derlių.

5. Juodmedžių laistymo ir drėkinimo būdai

Laistymo ir drėkinimo būdai atlieka labai svarbų vaidmenį sėkmingam Juodmedžių, paprastai vadinamų saldžiaisiais vaisiais, augimui ir vystymuisi. Šiems gardiems vaisiams reikia nuolatinės drėgmės, kad jie gerai augtų ir duotų gausų derlių. Šiame skyriuje aptarsime įvairius laistymo būdus ir geriausią Juodmedžio augalų priežiūros praktiką.

Pirmiausia svarbu suprasti, kokie yra Juodmedžio laistymo poreikiai. Šie augalai mėgsta nuolat drėgną dirvožemį, tačiau jie taip pat jautrūs perlaistymui. Gera taisyklė – laistyti tiek, kad dirvožemis būtų tolygiai drėgnas, bet nesusidarytų šlapdriba. Tai galima pasiekti giliai ir kruopščiai laistant, kad vanduo prasiskverbtų į šaknų zoną.

Vienas iš veiksmingų Juodmedis laistymo būdų yra lašelinis laistymas. Šiuo metodu vanduo tiekiamas tiesiai į šaknų zoną, sumažinant vandens nuostolius dėl garavimo ir užtikrinant, kad augalai efektyviai įsisavintų vandenį. Lašelinio laistymo sistemas galima įrengti naudojant perforuotas žarnas arba emiterius, strategiškai išdėstytus aplink kiekvieno augalo pagrindą. Šis metodas leidžia tiksliai tiekti vandenį ir sumažina grybelinių ligų, kurios gali pasireikšti laistant iš viršaus, riziką.

Kitas svarbus Juodmedis laistymo aspektas yra laikas. Šiuos augalus rekomenduojama laistyti anksti ryte arba vėlyvą popietę, kai temperatūra yra žemesnė. Tai leidžia vandeniui įsigerti į šaknis, kol dienos karštis nesukėlė pernelyg didelio garavimo. Kad augalai neprarastų vandens ir nepatirtų streso, venkite laistyti karščiausią dienos dalį.

Be reguliaraus laistymo, Juodmedžiui labai naudingas mulčiavimas aplink augalų pagrindą. Mulčias padeda sulaikyti dirvos drėgmę, stabdo piktžolių augimą ir reguliuoja dirvos temperatūrą. Puikus pasirinkimas – organinis mulčias, pavyzdžiui, medžio drožlės arba šiaudai, nes jie, laikui bėgant, taip pat prisideda prie dirvožemio derlingumo didinimo.

Prižiūrint Juodmedį labai svarbu stebėti dirvožemio drėgmės lygį. Reguliariai tikrinkite drėgmės kiekį įkišdami pirštą į dirvą iki antrojo piršto kauliuko. Jei šiame gylyje dirva sausa, laikas laistyti. Tačiau, jei dirva drėgna, prieš laistant patartina palaukti, kad neperlaistytumėte.

Taikydami šiuos laistymo ir drėkinimo būdus galite užtikrinti, kad Juodmedis augalai gautų optimalų drėgmės kiekį sveikam augimui. Nepamirškite išlaikyti pusiausvyrą tarp pakankamo vandens kiekio, reikalingo augalų poreikiams patenkinti, ir pernelyg didelio drėkinimo. Tinkamai laistydami augalus, būsite pakeliui į gausų saldžių ir sultingų Juodmedžio vaisių derlių.

6. Juodmedžio tręšimas ir šėrimas siekiant optimalaus augimo

Kad Juodmedis augalai optimaliai augtų ir vystytųsi, labai svarbu juos tręšti ir šerti. Šie medžiai turi specifinių maisto medžiagų poreikį, kurį patenkinus galima gauti gausų saldžių ir skanių vaisių derlių.

Prieš tręšiant bet kokiomis trąšomis, būtina atlikti dirvožemio tyrimą, kad nustatytumėte esamą maistinių medžiagų kiekį ir dirvožemio pH. Juodmedžio (Juodmedis) augalai gerai auga gerai drenuojamame dirvožemyje, kurio pH yra nuo 6,0 iki 7,5, o pH – nuo silpnai rūgštaus iki neutralaus.

Rinkdamiesi tinkamas trąšas, rinkitės lėtai išsiskiriančias, subalansuotas trąšas, specialiai sukurtas vaismedžiams. Tokios trąšos ilgą laiką užtikrina pastovų maistinių medžiagų tiekimą, todėl medžiai nuolat maitinami.

Pirmą kartą tręšti reikėtų anksti pavasarį, vos tik prasidėjus naujam augimui. Trąšas paskleiskite tolygiai aplink medžio lašelinę, vengdami tiesioginio sąlyčio su kamienu. Laikykitės gamintojo nurodymų dėl rekomenduojamos dozės, nes per didelis tręšimas gali pažeisti šaknis.

Be reguliaraus tręšimo, Juodmedžio augalams labai naudingos organinės medžiagos. Gerai supuvusio komposto arba senesnio mėšlo įterpimas į dirvožemį aplink medį gali pagerinti dirvožemio struktūrą, padidinti drėgmės sulaikymą ir pagerinti maisto medžiagų prieinamumą. Aplink medžio pagrindą patieskite organinio mulčio sluoksnį, kuris slopina piktžoles, saugo drėgmę ir skaidydamasis suteikia papildomų maistinių medžiagų.

Visą vegetacijos sezoną stebėkite, ar medžiai neturi maistinių medžiagų trūkumo požymių, pavyzdžiui, pageltusių lapų ar sulėtėjusio augimo. Aptikus trūkumą, gali prireikti papildomai purkšti lapus arba tikslingai tręšti, kad būtų patenkintas konkretus augalų maistinių medžiagų poreikis.

Nepamirškite, kad norint veiksmingai įsisavinti maistingąsias medžiagas, labai svarbu tinkamai laistyti. Laistykite medžius giliai ir kruopščiai, užtikrindami, kad šaknų zona būtų tinkamai drėkinama. Venkite per gausaus laistymo, nes jis gali sukelti šaknų puvinį ir kitas ligas.

Tinkamai tręšdami ir maitindami Juodmedžio medžius galite paskatinti energingą augimą, sveiką lapiją ir gausų vaisių derlių. Nuosekliai prižiūrėdami ir skirdami dėmesio, netrukus sulauksite gausaus saldžių ir sultingų vaisių derliaus, kuris džiugins ir jūsų skonio receptorius, ir sodininko pastangas.

7. Juodmedžio medžių genėjimas ir formavimas

Juodmedžio medelių genėjimas ir formavimas yra esminis jų priežiūros ir augimo aspektas. Tinkamas genėjimas ne tik palaiko medžio formą ir dydį, bet ir skatina sveiką augimą, skatina vaisių derėjimą ir gerina bendrą estetinį vaizdą. Kad Juodmedis medis gerai augtų ir duotų saldžių vaisių, laikykitės šių veiksmingo genėjimo rekomendacijų.

Pirma, svarbu genėti Juodmedžio medį ramybės periodu, paprastai žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį. Tai leidžia medžiui atsigauti ir atsigauti prieš prasidedant naujam augimui. Pradėkite nuo negyvų, pažeistų ar sergančių šakų pašalinimo. Jos gali trukdyti medžiui augti ir platinti kenkėjus ar ligas. Naudokite švarius ir aštrius genėjimo įrankius, kad galėtumėte atlikti švarius pjūvius ir be reikalo nepakenkti.

Toliau daugiausia dėmesio skirkite medžio formavimui, selektyviai šalindami tam tikras šakas. Pradėkite nuo kryžminančių ar besitrinančių šakų, dėl kurių gali atsirasti žaizdų ar sutrikti tinkama oro cirkuliacija. Tokias šakas reikėtų genėti iki jų kilmės vietos arba visiškai pašalinti. Be to, pašalinkite iš medžio pagrindo arba išilgai pagrindinių šakų išaugusias atžalas arba vandens daigus. Šios ataugos konkuruoja dėl maistinių medžiagų ir gali susilpninti medį, jei jų nekontroliuosite.

Genint Juodmedžio medžius svarbu išlaikyti atvirą ir subalansuotą lają. Siekite centrinio lyderio, t. y. vieno dominuojančio vertikalaus stiebo, ir pašalinkite visus konkuruojančius lyderius. Taip užtikrinamas geresnis šviesos skverbimasis ir oro cirkuliacija visame medyje, sumažėja ligų rizika ir skatinamas vaisių derėjimas. Be to, išretinkite per tankiai augančias šakas, kad kiekviena jų gautų pakankamai saulės šviesos ir maistinių medžiagų.

Kai medis subręs, toliau kasmet genėkite, kad išlaikytumėte jo formą ir dydį. Pašalinkite visas per daug augančias ar nepageidaujamas šakas, kurios gali trukdyti bendrai medžio sveikatai. Reguliarus genėjimas taip pat stimuliuoja naują augimą ir skatina vaisinių šakelių vystymąsi.

Nepamirškite visada sterilizuoti genėjimo įrankių tarp pjūvių, kad išvengtumėte ligų plitimo. Švarūs pjūviai rečiau užsikrečia ir skatina greitesnį medžio gijimą. Po genėjimo aplink medžio pagrindą užberkite organinio mulčio sluoksnį, kad išlaikytumėte drėgmę ir slopintumėte piktžolių augimą.

Laikydamiesi šių genėjimo ir formavimo metodų, galite užtikrinti, kad jūsų Juodmedis medis išliks sveikas, patrauklus ir produktyvus. Tinkamai prižiūrėdami ir skirdami dėmesio, netrukus galėsite mėgautis saldžiais savo darbo vaisiais.

8. Juodmedžio apsauga nuo kenkėjų ir ligų

Siekiant užtikrinti sveiką šių saldžiųjų vaisių augimą ir gausų derlių, labai svarbu apsaugoti Juodmedį nuo kenkėjų ir ligų. Nors šie medžiai paprastai yra atsparūs, tačiau netinkamai prižiūrimi jie vis tiek gali tapti įvairių kenkėjų ir ligų aukomis. Pateikiame keletą veiksmingų strategijų, kaip apsaugoti Juodmedžio augalus:

1. Reguliari apžiūra: Reguliariai apžiūrėkite savo Juodmedžio medelius, kad nustatytumėte bet kokius kenkėjų antplūdžio ar ligų požymius. Ieškokite tokių simptomų, kaip nudžiūvę lapai, pakitusios spalvos dėmės ar neįprastas augimo pobūdis. Ankstyvas aptikimas leidžia greitai įsikišti ir užkerta kelią problemos plitimui.

2. Natūralūs plėšrūnai: Jie yra natūralūs daugelio kenkėjų, kurie dažniausiai pažeidžia Juodmedžio medžius, grobuonys. Berniukai, laumžirgiai ir maldininkai yra puikūs naudingų vabzdžių, mintančių amarais ir kitais kenksmingais kenkėjais, pavyzdžiai.

3. Ekologiška kenkėjų kontrolė: Kai tik įmanoma, taikykite ekologiškus kenkėjų kontrolės metodus, kad kuo mažiau naudotumėte cheminių pesticidų. Pavyzdžiui, neemų aliejus yra natūralus ir veiksmingas sprendimas amarams, erkėms ir kitiems įprastiems kenkėjams kontroliuoti. Be to, naudojant insekticidinį muilą arba sodininkystės aliejų galima kontroliuoti minkštakūnius vabzdžius nepakenkiant naudingiesiems organizmams.

4. Tinkama higiena: Norint užkirsti kelią ligų plitimui, labai svarbu sode palaikyti tinkamą higieną. Nedelsdami pašalinkite nukritusius lapus ir vaisius, nes juose gali būti patogenų ir jie gali pritraukti kenkėjus. Reguliariai valykite sodo įrankius, kad išvengtumėte kryžminės augalų taršos.

5. Tręšimas ir genėjimas: Tinkamai tręšiant ir genint Juodmedis medžius, galima išvengti kenkėjų ir ligų. Gerai maitinami medžiai yra atsparesni puolimams, o genėjimas padeda pagerinti oro cirkuliaciją ir saulės šviesos skvarbą, todėl sumažėja grybelinių infekcijų rizika.

6. Ligoms atsparios veislės: Jei pradedate naują Juodmedžio plantaciją, apsvarstykite galimybę pasirinkti ligoms atsparias veisles. Šios veislės yra specialiai išvestos taip, kad būtų atsparios dažniausiai pasitaikančioms ligoms, todėl sumažėja poreikis intensyviai kovoti su kenkėjais.

Atminkite, kad svarbiausia saugant Juodmedžio augalus – prevencija. Įgyvendindami šias strategijas ir budriai prižiūrėdami augalus, galite užtikrinti sėkmingą Juodmedžio medelių augimą ir gausų derlių.

9. Juodmedžio vaisių derliaus nuėmimas ir laikymas

Juodmedžio vaisių derliaus nuėmimas ir saugojimas yra įdomi ir naudinga šių skanėstų auginimo dalis. Kai jūsų Juodmedžio medis subręsta ir pradeda duoti vaisius, svarbu žinoti tinkamą derliaus nuėmimo laiką, kad jo skonis ir tekstūra būtų optimalūs.

Juodmedžio vaisių skynimo laikas gali skirtis priklausomai nuo konkrečios auginamos veislės. Paprastai vaisius galima skinti, kai jie visiškai subręsta ir įgauna sodrią, sodrią spalvą. Daugumos Juodmedis veislių vaisiai bus tamsiai oranžinės arba rausvai rudos spalvos, o liečiant bus šiek tiek minkšti.

Norėdami nuskinti vaisius, švelniai juos nusukite arba nukirpkite nuo medžio aštriomis genėjimo žirklėmis. Būkite atsargūs, kad nepažeistumėte vaisių ar aplinkinių šakų. Taip pat patartina mūvėti pirštines, kad apsaugotumėte rankas nuo galimų dirgiklių ant vaisių odelės.

Nuėmus derlių, svarbu atsargiai elgtis su vaisiais, kad jie nebūtų sutrenkti ar pažeisti. Sudėkite juos vienu sluoksniu į švarų, sausą indą ar krepšį, kad tinkamai cirkuliuotų oras. Venkite vaisius sudėti į krūvą ar perkrauti, nes tai gali sukelti mėlynių ir gedimą.

Kad Juodmedžio vaisiai išliktų kokybiški ir aromatingi, labai svarbu juos tinkamai laikyti. Juos reikia laikyti vėsioje, sausoje vietoje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių. Kad vaisiai ilgiau išsilaikytų, idealiai tinka maždaug 50-55°F (10-13 °C) temperatūra.

Jei nuskynėte gausų Juodmedis vaisių derlių, galite apsvarstyti galimybę juos užkonservuoti ir naudoti ateityje. Vienas iš populiarių būdų – džiovinimas, kuris sustiprina vaisių saldumą ir sukuria unikalią kramtomąją tekstūrą. Norėdami išdžiovinti Juodmedžio vaisius, supjaustykite juos plonais griežinėliais ir sudėkite ant džiovinimo stovo arba kepimo skardos, išklotos pergamentiniu popieriumi. Palikite juos gerai vėdinamoje patalpoje arba naudokite žemoje temperatūroje įjungtą maisto dehidratorių, kol jie bus sausi ir odiški.

Nesvarbu, ar pasirinksite Juodmedžio vaisius šviežius, ar konservuotus, pasitenkinimas auginant ir renkant savo skanius produktus yra nepakartojamas. Laikydamiesi šių Juodmedžio vaisių derliaus nuėmimo ir laikymo patarimų, galite užtikrinti, kad jūsų sunkus darbas puoselėjant šiuos medžius bus gausus ir skanus.

10. Dažniausiai pasitaikančių Juodmedžio auginimo problemų sprendimas

Net labiausiai patyrę sodininkai, prižiūrėdami ir augindami Juodmedis, paprastai vadinamus persimonais, susiduria su problemomis. Nuo kenkėjų iki ligų – svarbu būti pasiruošusiems ir turėti problemų šalinimo strategijų, kad jūsų Juodmedžio augalai klestėtų.

Viena dažna problema, su kuria susiduria sodininkai, yra kenkėjų antplūdis. Amarai, erkės ir žvynuotieji vabzdžiai yra pagrindiniai kaltininkai, galintys nuniokoti jūsų persimonų medžius. Norint kovoti su šiais kenkėjais, svarbiausia reguliariai tikrinti ir anksti aptikti kenkėjus. Apsvarstykite galimybę naudoti ekologiškus insekticidus arba įveisti naudingus vabzdžius, pavyzdžiui, boružėles ar laumžirgius, kurie minta šiais kenkėjais.

Kita problema, kuri gali iškilti, yra prastas vaisių derlius arba vaisių kritimas. Tai gali būti susiję su tokiais veiksniais kaip netinkamas apdulkinimas, netinkamas laistymas arba maistinių medžiagų trūkumas. Norėdami išspręsti šias problemas, apsvarstykite galimybę apdulkinti persimonų žiedus rankomis, pasirūpinti tinkamu drėkinimu ir subalansuotu tręšimu. Be to, genėjimas ramybės periodu gali pagerinti oro cirkuliaciją ir saulės spindulių poveikį, taip skatinant geresnį vaisių vystymąsi.

Juodmedžiai taip pat yra jautrūs įvairioms ligoms, įskaitant grybelines infekcijas, tokias kaip lapų dėmėtligė, šaknų puvinys ir vainiklapiai. Norint išvengti šių ligų ir su jomis kovoti, būtina laikytis higienos reikalavimų, pavyzdžiui, dezinfekuoti genėjimo įrankius, pašalinti užkrėstą augalinę medžiagą ir užtikrinti tinkamą drenažą. Be to, prevenciškai naudodami fungicidus, galite apsaugoti medžius nuo grybinių infekcijų.

Galiausiai, Juodmedis auginimui įtakos gali turėti aplinkos veiksniai. Per didelis karštis, šaltis ar stiprus vėjas gali kelti medeliams stresą ir turėti įtakos jų augimui bei vaisių užmezgimui. Apsvarstykite galimybę suteikti pavėsį karštais vasaros mėnesiais arba apsaugoti medžius šalčio apklotais šalčio metu.

Suprasdami ir spręsdami šias dažniausiai pasitaikančias problemas, galėsite drąsiai rūpintis Juodmedis augalais ir džiaugtis gausiu saldžiųjų persimonų derliumi. Atminkite, kad kantrybė ir atkaklumas yra pagrindiniai sėkmingų sodininkų bruožai, o tinkamai šalindami problemas įveiksite visus iškilusius sunkumus.

Tikimės, kad mūsų išsamus Juodmedžio augalų priežiūros ir auginimo vadovas buvo naudingas jūsų sodininkystės kelyje. Šių skanių vaisių auginimas iš daigų gali būti naudinga patirtis, tačiau taip pat reikalauja atidaus dėmesio ir specifinės priežiūros. Laikydamiesi šiame straipsnyje aprašytų veiksmų ir patarimų, būsite pakeliui į klestinčių Juodmedžio augalų, duodančių saldžius ir aromatingus vaisius, auginimą. Linkime jums sėkmės sodininkystės srityje ir tikimės, kad būsimas derlius bus gausus ir džiuginantis. Sėkmingo auginimo!

——————————

The post Juodmedis (Diospyros) priežiūros ir auginimo vadovas. appeared first on Viskas apie gėles.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 819