Raganės dėl puikių žiedų ir gausaus bei ilgo žydėjimo kaskart vis labiau vertinamos. Mūsų respublikoje kasmet jų vis daugiau auginama. Tai puošniausi iš visų vijoklinių ir laipiojančių augalų. Raganės tinka vertikaliam ir horizontaliam apželdinimui bei dekoravimui. Sienos, pavėsinės, pergolos, vartai, tvoros labai gražiai atrodo apaugusios raganėmis, ypač kai šios žydi. Turint įvairių veislių, galima įrengti puikų raganių sodą. Jas galima auginti svogūninių gėlių lysvėse, nes šios gėlės anksti pavasarį peržydi, ir lysvės lieka tuščios. Iki tol raganės, augdamos horizontaliai, savo lapija uždengia lysvę, o paskui žydi visą vasarą ir rudenį.
Pastaruoju metu raganės pradėtos skinti puokštėms ir krepšelių kompozicijoms. Raganėms nereikia didelės priežiūros, todėl jas gali auginti visi gėlininkai mėgėjai. Šiame leidinėlyje susistemintos žinios apie raganes. Juo norima padėti raganių augintojams – plačiai atverti joms vartus į kiekvieną sodybą.
Daugiau kaip prieš šimtą metų anglų sodininkas Zakmanas, kryžmindamas laukines raganes Clematis viticella ir C. lanuginosa, išvedė stambiažiedę raganę. Tai buvo sensacija. 1860 m. ši raganė buvo eksponuojama apžiuroje ir apdovanota aukso medaliu. Ji autoriaus garbei pavadinta Zakmano ragane (C. jackmannii).
Po to Zakmanas išvedė daug naujų veislių. Netrukus atsirado jo pasekėjų, daugiausia anglų ir prancūzų, ir per palyginti neilgą laiką buvo išvesta keletas šimtų naujų gražių veislių. Tačiau iki mūsų laikų išliko tik viena kita tų raganių veislė, o dauguma žuvo per pirmąjį pasaulinį karą.
Raganės yra daugiamečiai laipiojantieji vėdryninių (Ranunculaceae) šeimos augalai. Botaninis raganės pavadinimas Clematis yra kilęs iš graikų kalbos žodžio clema (vijoklis). Lietuviškai šis augalas pavadintas ragane žymaus botaniko Jurgio Pabréžos (1771-1849). Pavadinta, matyt, nusižiūrėjus į jo vaisius, kurie prinokę primena pasakų raganų galvas. Laukinės raganės, kurių yra daugiau kaip 200 rūšių, daugiausia paplitusios vidutinio klimato juostoje. Lietuvoje savaime neauga. Jos esti 3-4 m aukščio ir daugiau; augdamos lipa aukštyn, užsikabindamos lapkočiais.
Yra ir krūmeliais augančių raganių, pavyzdžiui, aitrioji (C. aethusifolia), Davido (C. davidiana), mandžiūrinė (C. manschurica). Žiedai įvairiaspalviai, nedideli, kartais kvapus.
Visų rūšių raganių yra dekoratyvi lapija. Be to, kai kurių mėlynžiedės (Clematis viticella), žaliosios (C. fargesit), tangutinės (C. tangutica) ir kitų – puošnūs įvairiaspalviai žiedai, taip pat vaisiai, kurie išsilaiko ant augalo visą žiemą.
Stambiažiedės raganės labai dekoratyvūs augalai, ypač vertinami dėl puikių žiedų ir gausaus bei ilgo žydėjimo. Žiedai dideli, 10-15 ar 20 cm ir didesnio skersmens, įvairiausių spalvų, tuščiaviduriai ir pilnaviduriai, kai kurie kvapus. Žydi nuo gegužės-birželio mėnesio iki rudens. Anksti žydėjusios žydi antrą kartą vasaros pabaigoje, tik ne taip gausiai. Stiebai išauga 3-4 m aukščio; jie kyla aukštyn, užsikabindami lapkočiais. Yra ir nevijoklinių veislių. Šaknys gerai išsivysčiusios, virviškos, plačiai ir giliai išsikerojusios.
Šiuo metu yra auginama daugybė veislių ir sodinių formų, viena už kitą gražesnių, besiskiriančių aukščiu, žiedų spalva, forma, žydėjimo laiku, atsparumu šalčiams. Tarybiniai mokslininkai selekcininkai yra išvedę daug
ir labai gražių veislių, atitinkančių mūsų klimatines sąlygas.
Stambiažiedės raganės išvestos, kryžminant Clematis viticella, C. jackmannii, C. patens, C. lanuginosa, C. florida. Visi hibridai turi tų augalų savybių, iš kurių jie padauginti. Pagal šias savybes raganės skirstomos į grupes.
Žakmano raganės (Clematis jackmannii). Šios grupės raganės auga vešliai, išauga 4 m ir aukštesnės. Žydi labai gausiai ir ilgai nuo birželio pabaigos iki vėlyvo rudens. Žiedai iš 4 ar 5-6 vainiklapių, 10-14 cm, kartais ir didesnio skersmens. Tarybinių selekcininkų išvestos šios grupės raganių veislės yra stambiažiedės. Žiedai kraunami ant pirmamečių stiebų. Mūsų klimato sąlygomis auga ir žiemoja gerai. Šios grupės raganių yra daug veislių.
The post Raganės yra daugiamečiai laipiojantieji šeimos augalai appeared first on Viskas apie gėles.