Priežiūra. Rudenį žemė apie augalus supurenama iki 15-20 cm gylio, įterpiama gerai perpuvusio mėšlo (šviežias mėšlas raganėms kenkia!) ar kompostinės žemės, pridedant po 100 g į m² superfosfato ir kalio trąšų, geriausia medžio pelenų.
Prasidėjus šalčiams, stiebai nupjaunami prie žemės arba paliekami 10-20 cm ilgio. Augalai pridengiami lentiniu skydeliu, dėžute ar kt., ant viršaus užpilama sausų durpių, lapų ar pjuvenų 30-40 cm sluoksnis ir uždengiama toliu. Ypač gerai reikia pridengti jaunus augalus (pirmaisiais antraisiais metais).
Raganės, kraunančios žiedus ant antramečių stiebų (C. florida, C. patens, kai kurios C. lanuginosa grupių), nepjaunamos, o tik pagenimos, išpjaunant silpnas ir tankiai suaugusias šakas. Likę stiebai prilenkiami ant eglišakių, uždengiami eglišakėmis, sausais lapais ir toliu.
Pavasarį pradėję augti augalai nudengiami, bet jaunus ūglius reikia saugoti nuo pavasarinių šalnų, nes apšalęs krūmas jau nebeišauga vešlus. Kiekvienam augalui reikalinga atrama. Sodinant prie sienos, reikia palikti tarpą ventiliacijai. Pavasarį raganės auga labai sparčiai. Pumpurus pradeda krauti, kai augalas esti 1,5-2 m aukščio. Krūmą galima suformuoti pagal savo skonį. Tų raganių, kurios anksti (liepos-rugpjūčio mėn) baigia žydėti, reikia birželio pabaigoje ar liepos pradžioje nupjauti keletą stiebų iki vegetatyvinio pumpuro (iki to bamblio, iš kurio auga šakutės su žiedais). Tuomet ant išaugusių stiebų augalas sukraus žiedus, kurie žydės vėliau.
Raganės blogiau auga rūgščioje dirvoje, todėl pavasarį jas reikia palaistyti kalkių pienu ar pabarstyti malta kreida; į kibirą vandens dedama 200 g kalkių ir tuo kiekiu palaistomas 1 m² plotas. Kad neperdžiūtų šaknys, žemė apie kerą mulčiuojama durpėmis ar perpuvusiu mėšlu. Vienmetes ir daugiametes gėles geriausia sodinti taip, kad vidurdienį jos savo šešėliu užpavėsintų raganių šaknis. Tam tikslui kartais pastatomas dekoratyvus akmuo.
Anksti pavasarį vos tik pradėjusias augti raganes reikia patręšti fosforo, kalio (jeigu netręšta rudenį) ir azoto trąšomis (po 20-30 g vienam augalui). Sausą žemę, prieš beriant salietrą, reikia palaistyti. Labai gerai augalus tręšti trąšų mišiniu su mikroelementais (1-2 šaukštus į kibirą vandens ir tuo mišiniu plačiai palaistyti vieną augalą), o butonizacijos ir žydėjimo metu naudinga kelis kartus patręšti karvių ar paukščių mėšlo gerai išraugintomis srutomis į kibirą vandens pilti 1 1 srutų. Tręšti palaisčius.
Per sausras raganes būtina laistyti. Geriau laistyti rečiau, bet gausiai ir plačiai, nes raganių šaknys labai išsikerojusios. Pasodinta raganė dvejus trejus metus nelabai auga tada vystosi jos šaknys. Vėliau kasmet išleidžia vis daugiau stiebų ir išauga didelis vešlus krūmas. Ypač tai būdinga C. viticella ir C. jackmannii grupių raganėms.
The post Raganės, kraunančios žiedus ant antramečių stiebų appeared first on Viskas apie gėles.